Szukasz psychologa w Lublinie? Nasza poradnia czyt. gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

Dzieci są świadkami konfliktów małżeńskich

Lęk przed nawrotem choroby i śmiercią staje się kluczowym uczuciem dla całej rodziny. Doświadcza go ojciec („nie chciałbym nigdy śmierci kogoś bliskiego”), matka, dziecko chore („moim największym zmartwieniem jest to, że kiedyś umrę”) i dziecko zdrowe („często boję się śmierci”). Ponadto ojciec ujawnia poczucie bezradności, potrzebę doznawania opieki, chęć „zrzucenia z siebie odpowiedzialności za rodzinę”. Wydaje się, że obciążenie matki jest jeszcze większe. Matka obwinia się za chorobę dziecka, ma koszmary senne, obwinia się za – błędną w jej mniemaniu – decyzję założenia rodziny („moim największym błędem było małżeństwo”)- Chorobę dziecka traktuje jako karę („choroba dziecka w mojej rodzinie jest karą”). Mając poczucie bezradności, matka częściowo obwinia za to dzieci, szczególnie dziecko chore, które jest przyczyną tak wielu negatywnych emocji przez nią przeżywanych. Uczucia takie powodują jednak tym większe poczucie winy.

Uważając relację małżeńską za błąd swojego życia, matka koncentruje się na relacji rodzicielskiej („koncentracja na dzieciach, a nie na mężu, stąd sprzeczki”). Konflikty dotyczą przede wszystkim zarzutu wobec męża, że jest zamknięty w sobie, nie potrafi ujawniać swoich uczuć.

Dzieci są świadkami konfliktów małżeńskich. Stają po stronie matki, bo ona opiekuje się nimi. Ojciec w ciągu dnia pracuje i jest w domu nieobecny. Z tego powodu dzieci mają poczucie, że są przez niego opuszczone, że ojciec ich nie kocha („mój tata najwięcej kocha pieniądze”).

Koncentracja matki na relacjach rodzicielskich i poczucie winy za chorobę dziecka powodują, że matka ujawnia więcej uczuć wobec dziecka chorego i zaspokaja głównie jego potrzeby. Potwierdza to dziecko chore („dostaję więcej rzeczy, prezentów”). Doprowadza to do sytuacji konfliktowych wynikających z zazdrości dziecka zdrowego o uczucia matki.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.