Szukasz psychologa w Lublinie? Nasza poradnia czyt. gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

ISLAM I HINDUIZM

Islam, który częściowo wywodzi się ze starożytnego judaizmu, jest drugą co do wielkości religią świata – ma około 500 milionów wyznawców. Jest reli- gią powszechnie wyznawaną w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych regionach Azji (np. w Indonezji). Założycielem islamu był prorok Mahomet w VII w. n.e. W przeciwieństwie do Chrystusa nie jest on uznawany za istotę boską, ale za ziemskiego wysłannika Allaha (Boga), który przez proroka przekazuje ludziom swoją naukę.

Geograficznym centrum Islamu jest Mekka w Arabii Saudyjskiej – miejsce urodzenia Mahometa. Dwie najświętsze świątynie – meczety znajdują się w Mekce i Medynie w Arabii Saudyjskiej.

Odpowiednikiem chrześcijańskiej Biblii jest w islamie Koran zawierający święte słowa Mahometa, które uważa się za pochodzące od Boga. Koran uczy wewnętrznego spokoju przez poddanie się woli Allaha. Rytuał religijny nakazuje pięciokrotną modlitwę w ciągu dnia oraz przynajmniej raz w życiu pielgrzymkę do Mekki. Podobnie jak w innych religiach kobiety są podporządkowane mężczyznom.

Na świecie jest mniej więcej tylu hinduistów, ilu muzułmanów. Hinduizm, który narodził się około 4000 lat temu w dolinie Indus w Indiach, wyznawany jest głównie na subkontynencie indyjskim. W przeciwieństwie do chrześcijaństwa oraz islamu, jego powstanie nie wiąże się z żadną szczególną osobą: nie ma też w nim oficjalnie uznanej świętej księgi, jak Biblia czy Koran.

Chociaż w zasadach wiary i praktykach hinduistów zauważa się duże zróżnicowanie, jest też kilka wspólnych elementów. Wierzą oni, że w społeczeństwie istnieje siła moralna zwana dharmą, która wymaga przyjęcia pewnych obowiązków i odpowiedzialności. Wierzą również w karmę – duchowy rozwój każdego człowieka, oraz w to, że karma każdej osoby zależy od sposobu jej życia.

Hinduiści wierzą w reinkarnację, czyli powtórne narodziny po śmierci w innym ciele i w takim samym stanie duszy, jaki człowiek osiągnął w poprzednim życiu. Udoskonalając duszę w każdym kolejnym wcieleniu, osoba może dojść do stanu doskonałości duchowej – nirwany, która przerywa reinkarnację. Oprócz praktyk osobistych hinduizm obejmuje także obrzędy publiczne, jak Kumbh Mela, w którym miliony hinduistów co dwanaście lat pielgrzymują, by odbyć rytualną kąpiel w oczyszczających wodach świętej rzeki Ganges.

Hinduizm jest wyraźnym przykładem konserwatywnej natury religii, ponieważ podtrzymuje istniejącą stratyfikację społeczeństwa w Indiach, stanowiąc moralne uzasadnienie systemu kastowego (patrz rozdz. 9).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.